Newsletter #5: Rýchle pády na vzťahové dno

Newsletter #5: Rýchle pády na vzťahové dno
Photo by Joe Yates / Unsplash

Na Tenerife jazdíme tretí rok. Môj muž Zdeno (Z) tam organizuje bežecké kempy. Človek by si povedal, že za dve predošlé sezóny sme zohratá parta. Ja a Zdeno.
Ibaže... život nezastal, hýbe sa.

Na ostrov sa tešíme, čas sa tam neponáhľa. Máme tam svoje miesta, spomienky, rastú nám tam deti. Okrem tepla a sentimentu nás čaká práca. Pár aklimatizačných dní blízko pláže a šup ho na severnú stranu, zabývať dom pre tohtoročnú bežeckú zostavu. Oddychovať budeme potom.

Aká je realita bežeckých kempov?

Zdenovi doletia zverenci (5-6 ľudí) a chce im byť 100% k dispozícii. Prileteli na ostrov, ale najmä za ním.

Pred raňajkami majú rozvičku vonku. Keď sa deti prebúdzajú, Z odchádza a nenesú to ľahko. Ja chystám pre skupinu popri drobcoch jedlo. Kým pištia, varím kašu a zbesilo krájam.

Po raňajkách skupina odchádza na dlhý výbeh, s návratom medzi 16.00-17.00. Ja som s deťmi zaseknutá v podhorskom mestečku, kde sú ulice v 10% stúpaní bez auta. Je im smutno a je to poznať.

Po návrate ide Z neraz nakupovať. Bežci hladní ako vlci, obedy vynechávajú. Varím skorú večeru. Keď nežiadam o rozvod, Z po večeri vedie dýchacie/strečingové cvičenia.
Je 21.00, my dvaja sme ako zošuverené citróny narážajúce o seba v sieťke a deti v rozšafnej nálade by si z nás ešte radi odštavili drink.

Pre rodinu je to náporový týždeň.
Únava je na mieste, pochopiteľne. No čo spôsobilo medzi nami nevrlosť?

Kemp začal o deň skôr. Jeden deň, ktorý sme po minulé roky venovali "vylaďovaniu". Detailný jedálniček, dôsledný nákup, debata o druhom aute & o tom, čo od druhého očakávame, a ako sa podporíme. Vynechali sme ho.
Na konci kempu som štekala, zatínala zuby a uhýbala pohľadom.

Tri nasledujúce dni sme sa hnevali, nerozumeli si, smiali sa, žasli nad nabubralými emóciami a vyplavenými pochybnosťami. Zdeno ma naháňal po hlavnom meste s kočíkom, ja som máchala rukami a nehodlala zastaviť. Všetko bolo.

Zaskočilo ma, ako rýchlo sme narazili o dno. Vo chvíli bol Z môj nepriateľ, au! Náročné výpravy sa dajú zvládnuť, ovšem, potrebuješ mať dobre zbalený ruksak.

Život nezastal, hýbe sa. Sme v inom období, s inými zásobami a predstavami.
Nato, aby sme intezitu dní v rodičovstve s malými deťmi ustáli v zdraví, potrebujeme vedieť, o koho sa oprieť. Kedy sa oprieram o seba a kedy sú momenty, keď spočiniem na ramene druhého.

Čo ma tenerifská skúsenosť 2024 naučila?

1. hovieť si v predstave, že sa v harmonickom vzťahu nemusíme priebežne ladiť, bolí
2. aktualizovať si v páre v záťažovej situácii/období svoje potreby a stratégie k ich naplneniu je záchranný čln pre celú rodinu
3. keď mi pretečie pohár, pokojne zapadnem medzi temperamentné španielky.

Bez vzájomného ladenia sa nekráčame vedľa seba. Niekto z páru zákonite svoj život nestíha.


Naučiť sa, ako sa k sebe približovať potom, čo sme sa vzdialili, je účinný vzťahový magnet, ktorý nás opätovne k sebe pritiahne.
Čím intezívnejšie obdobie žijeme, tým viac dobrá komunikácia tlmí drsné dopady.
Poďte sa učiť s nami.

Kde na seba natrafíme?

Špecifické zručnosti si v rodičovstve vyžaduje vzťah a rozhovory s deťmi.
Detský mozog zreje postupne a my sa učíme, ako sa s našimi ratolesťami pomocou princípov Nenásilnej komunikácie dohodnúť. Prihláste sa, máme ešte pár miest.

Workshop: Nenásilná komunikácia začiatočníci, "Rodičovský špeciál"
18. mája sobota, 9.00-12.00, Yoga House Bratislava
45 eur / osoba
80 eur / rodičovský pár

Webinár: Prečo je pre komunikáciu kľúčové sebapoznanie?
Chceš zhliadnuť záznam? Píš na: moja@dusanamieste.sk, v predmete: chcem webinar#1
9 eur / osoba

Tip na knihu

Dobre by vám v rodičovstve padli konkrétne rady do náročných situácií s deťmi? Odporúčam zalistovať v knihe AHA! rodičovstvo. Autorka precízne spracovala kapitoly ako "Rozvíjanie puta" či praktické tipy, ako byť dobrým emočným koučom miesto trestania a kriku.

Za mňa autorka Dr. Markham zbytočne prísne pristupuje k rodičovským pochybeniam. Navrhujem knihu čítať s láskavým filtrom voči sebe a so zvedavosťou, ako sa postarať o vzťah s deťmi.

Pikoška na záver

Zdeno bol v apríli 8 dní na Sardínii, ja s deťmi doma. Bol to harmonický týždeň, plný pekna, prekvapivo. Na syna Krištofa doľahol veľký smútok v utorok, na mňa emočný prepad v nedeľu pred Z návratom. Dobré skóre.

Pripisujem to tomu, že som vedela, s akými kartami hrám. Tak veľký podiel má u nás vyjasňovanie. Hľadám, ako sa o seba postarať a koľko pomoci pýtať inde. Dobre rozložím sily.

Foto z SNG, kam som sa dlho chystala.

Nech sa darí vylaďovať & dobre rozkladať sily aj vám!

Zase raz, pa
Jana